2015-09-24

NOWY SALON DS AUTOMOBILES W WARSZAWIE – WERNISAŻ “MIASTO JAKO WYSTAWA ARCHITEKTURY”.

Nowy salon DS AUTOMOBILES w Warszawie zamienił się w galerię sztuki. 24 września w salonie Marki DS Warszawie przy Alei Krakowskiej 206 Dyrektor DS Automobiles w Polsce, David Guerin oraz Piotr Borowiecki, Dyrektor Salonu DS zaprosili gości na „Spacer Architektoniczny: po Warszawie. Taki tytuł nosi otwarta wystawa sześciu tryptyków fotograficznych fotografa i architekta Simone De Iacobis, która została przygotowana przez grupę projektową Centrala. Autorem koncepcji „Miasto jako wystawa architektury” jest Małgorzata Kuciewicz.

Nowy salon DS AUTOMOBILES w Warszawie doskonale wpisuje się w zamysł twórców wystawy, których głównym zamiarem było przedstawienie architektury Warszawy widzianej z perspektywy samochodu. Zdjęcia rzucają nowe światło na znane otoczenie tworząc tym samym niezapomniane kompozycje. Wernisaż fotografii, który odbył się w czwartkowy wieczór przekazał moc zaskakujących ujęć pozwalających spojrzeć na samochód i otaczającą nas przestrzeń z zupełnie nowej perspektywy.

ds_0062

Dostrzegł to już Maciej Nowicki, artysta wizjoner z początku XX wieku. Uważał, że samochód nie jest jedynie środkiem komunikacji, lecz stanowi ruchomy punkt widokowy, z którego można spoglądać na mijane kompozycje architektoniczne. Zaproponowane przez niego rozwiązania urbanistyczne w Warszawie stały się przyczynkiem do poszukiwania innej, odmiennej od tradycyjnej metody postrzegania miasta i stały się również inspiracją twórców wystawy.

Klasyczna technika fotografii – naświetlanie tradycyjnej błony światłoczułej w tzw. średnim formacie 6 x 6 cm pozwoliła z samochodu zatrzymać w kadrze wyselekcjonowane widoki, oddalenia, zbliżenia i zestawienia zmiennych sylwet budynków przy jednoczesnym zachowaniu kanonu fotografii architektonicznej. Tryptyki eksponowane są na przestrzennych ramach spinających po trzy zdjęcia w serie, dzięki którym zwiedzanie wystawy odbywa się również poprzez doświadczenie ruchu w relacji do sportretowanych budynków.

Udział DS w tym projekcie nie jest przypadkowy.

Marka dostrzega konotacje łączące motoryzację ze sztuką i zwraca uwagę, że projektowanie samochodów to proces kreacji czerpiący inspiracje z prac nowoczesnych artystów. Dlatego też salon marki DS w Warszawie przy Al. Krakowskiej 206 planuje być nowym centrum kultury, w którym artysta będzie miał szansę wyrazić siebie i swoje emocje.

 ds_1057

Wystawę będzie można odwiedzać od 24 września do 31 grudnia 2015 roku, w nowym salonie marki DS AUTOMOBILES w Warszawie, przy Al. Krakowskiej 206.

Share this post:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Inne realizacje