Druga wystawa z cyklu Sekwencje

Druga wystawa z cyklu Sekwencje

2022-05-10
 news,

Na wystawie Sekwencje #2: Spoza granic mowy zaprezentowane zostaną prace Moniki Drożyńskiej i Erny Rosenstein z kolekcji Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej i Biura Wystaw w Warszawie. Wystawa ta jest drugą z czterech wystaw realizowanych w Centrum Giełdowym w Warszawie.

Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian, kuratorzy cyklu wystaw Sekwencje, zestawili hafty Moniki Drożyńskiej z surrealistycznymi rysunkami i obrazami Erny Rosenstein.

Sztuka współczesna w pewien sposób ma spójną charakterystykę ze światem finansów, w obu dziedzinach właściwe wybory inwestycji mogą dać nie tylko współmierne zyski, ale także radość z właściwie dokonanego wyboru. Dzieła sztuki dodatkowo pozwalają kształtować przestrzeń w którym obcujemy z nimi.

Na wystawie zobaczymy prace Moniki Drożyńskiej i Erny Rosenstein, które wcześniej były prezentowane na wystawach w muzeach i galeriach w Polsce i za granicą.

Prace obu artystek mają zaskakujące pod wieloma względami kombinacje, w których mieszane są elementy różnych światów i spoza granic mowy. Haft jest jednym ze sposobów na wyrażenie emocji i wypowiedzi dla Moniki Drożyńskiej, a formy które przezentowane są w pracach Erny Rosenstein, zdają się być całkowicie abstrakcyjne. Efekt wizualnego przybliżenia tego co osobiste i wynikające z obserwacji w pracach prezentowanych w kompleksie „Centrum Giełdowym”, będzie można dostrzec dzięki ich zestawieniu w wyborze dokonanym przez kuratorów wystawy.

Noty biograficzne o artystkach, których prace zostaną pokazane na wystawie Sekwencje #2:

Monika Drożyńska

  • ur. 1979 roku w Nowym Sączu.
  • Mieszka i pracuje w Krakowie.

Hafciarka, aktywistka, artystka sztuk wizualnych. Absolwentka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Interesuje się językiem, który bada przy pomocy haftu ręcznego na tkaninie. Współpracowała z Zachętą Narodową Galeria Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, MUMOK – Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien w Wiedniu, Ludwig Múzeum – Muzeum Sztuki Współczesnej w Budapeszcie, BOZAR – Centrum Sztuk Pięknych w Brukseli, Sotheby’s’s Tel Aviv. Prace artystki znajdują się w kolekcji Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kijowie, Lentos Kunstmuseum w Linz w Austrii.

Erna Rosenstein

  • ur. 17 maja 1913 roku we Lwowie,
  • zm. 10 listopada 2004 w Warszawie.

Malarka i poetka. W latach 1932–1934 Erna Rosenstein studiowała w Wiener Frauenakademie, a następnie w latach 1934–1936 w Krakowie, w Akademii Sztuk Pięknych. Podczas studiów nawiązała kontakty ze studencką Grupą Krakowską m.in. z malarzem i grafikiem Jonaszem Sternem. Podczas drugiej wojny światowej znajdowała się z rodzicami we Lwowie. W 1942 udało jej się uciec z tamtejszego getta. Po wyjeździe ze Lwowa, ukrywała się pod przybranymi nazwiskami najpierw w Warszawie, a po 1944 – w Częstochowie. Po wojnie stała się częścią krakowskiej awangardy. Współtworzyła odradzającą się II Grupę Krakowską, m.in. wraz z Tadeuszem Kantorem, Jonaszem Sternem, Marią Jaremą, Jadwigą Maziarską, Arturem Sandauerem. Jej prace ostatnio były pokazywane na wystawach zbiorowych w Tate Modern (Londyn 2022), The Metropolitan Museum of Art (Nowy Jork 2021), oraz na wystawach indywidualnych w Hauser & Wirth (Nowy Jork 2021), Galerii Szydłowski (Warszawa 2019), Fundacji Galerii Foksal (Warszawa 2022).

Kuratorzy: Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak
Media Relations: Katarzyna Szulim
Architektura wystawy: Aneta Faner
Identyfikacja wizualna: Tomasz Bersz

Mecenasi:
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Centrum Giełdowe S.A.
New Solutions Factor

Sponsor:
Bank Gospodarstwa Krajowego

Partnerzy:
Poczta Polska S.A.
Poczta Polska Ochrona
Wineonline
Varvaglione 1921
BZK ALCO S.A.
Deli3 Kuchnia & Wino
Catering aleje3

Organizator: Agencja Don’t Worry

Media: Commfort Public & Trade Relations

Partnerzy merytoryczni: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Biuro Wystaw w Warszawie